خدمات » آموزش » اصطلاحات فنی خطوط در مودم های ADSL

اصطلاحات فنی خطوط در مودم های ADSL

مقدار ERROR هایی است که مودم باهاش مواجه میشود در حالت استاندارد این عدد باید صفر باشد بر اساس فرمول خاصی میتوان این عدد را محاسبه کرد و مشکل مورد نظر رسید که محاسبه برای افراد مبتدی دشوار است. واما مشترکین محترم شرکت شبکیه اگر CRC شما Error داده بهتر ا


چیست؟CRC

 مقدار ERROR هایی است که مودم باهاش مواجه میشود در حالت استاندارد این عدد باید صفر باشد بر اساس فرمول خاصی میتوان این عدد را محاسبه کرد و مشکل مورد نظر رسید که محاسبه برای افراد مبتدی دشوار است.

واما مشترکین محترم شرکت شبکیه اگر CRC شما Error داده بهتر است مودم را بدون تلفن و اسپلیتر به خط متصل کنید و وضعیت را بررسی کنید

    چیست؟POWER

 مقدار توان قدرت دستگاه است.

اشنایی مختصر با چند اصطلاح:

پینگ (Ping) چیست؟

معیاری ست تا از طریق آن متوجه شویم که چه مقدار زمان طول می کشد تا یک “بسته” از داده از سمت کامپیوتر شما به سمت سرور رفته و دوباره آن مسیر را برگردد. واضح است که هر چقدر این عدد کوچکتر باشد کیفیت خط ارتباطی بالاتر است. معمولا از هر ارتباط خوب عددی پایین تر از ۱۰۰ میلی ثانیه انتظار می رود.

اتلاف بسته (Packet Loss) چیست؟

همانطور که از نامش مشخص است، اتلاف بسته زمانی اتفاق می افتد که بسته یا بسته هایی از داده که قرار است از طریق خطوط ارتباطی به کامپیوتر مقصدشان برسند، نمی رسند. اتلاف بسته در انتقال فایل و کار با ایمیل فاکتور بسیار تعیین کننده ایی است.

برای گرفتنping و مقایسه مقادیری که در بالا برای شما مشترکین محترم شبکیه توضیح دادم ابتدا در قسمت run یا سرچ ویندوز عبارت cmdراتایپ و اینتر بزنید سپس صفحه ای مشکی رنگ برای شما باز خواهد شد که در آنجا دستور زیر را تابپ نمایید و نتیجه کار را ببینید و مقایسه کنید:

Ping 8.8.8.8 -n 100

جیتر (Jitter) چیست؟

اگر نخواهم سر در گمتان کنم، جیتر به صورت ساده میزان اختلاف در زمان رسیدن بسته ها به مقصد است. این را هم بدانید که کیفیت کار با صدا و تصویر به شدت به جیتر وابسته است.مقدار جیتر کمتر برابر است با کیفیت بیشتر

SNR Margin:

نسبت قدرت سیگنال خط شما به نویز روی خط شماست.خب با این حساب هرچی مقدار SNR Margin بیشتر باشه کیفیت خط شما هم بالاتره.نکته ای که در این قسمت وجود داره اینه که هرچی پهنای باند شما بالاتر بره این نسبت کاهش پیدا می کنه.

مقایسه مقادیر SNR Margin

    6dB

و کمتر بسیار بد است و مشکلات جدی برای شما بوجود می اورد

    7dB-10dB

بد است اما طوری نیست که نتوان از سرویس ADSL استفاده کرد

    11dB-20dB خوب است

    20dB-28dB عالی است

    29dB

 و بیشتر بهترین شرایط ممکن برای داشتن یک خط با کیفیت است

Line Attenuation :

در واقع میزان تخریب سیگنال ورودی به مودم شما و ارسال شده از طرف مرکر مخابراتی را نشان می دهد.که در اصطلاح به ان نویز می گویند.هرچه مقدار Line Attenuation کمتر باشد نویز خط شما کمتر است و به این معنی است که کیفیت دریافت دیتا بر روی خط شما بیشتر است.نکته ای که در این مورد وجود دارد این است که هرچه فاصله شما تا مرکز مخابراتی یا درواقع همان جایی که خط شما رانژه شده و دیتا برای شما ارسال می شود کمتر باشد نویز خط شما هم کمتر است.البته میزان نویز به عوامل دیگر هم بستگی دارد.مانند کیفیت سیم کشی تلفن منزل یا وجود تلفن بر روی خط در منزل و غیره.

مقایسه مقادیر Attenuation:

    20dB

و کمتر بهترین شرایط ممکن برای داشتن یک خط با کیفیت است

    20dB-30dB عالی است

    30dB-40dB خیلی خوب است

    40dB-50dB خوب است

    50dB-60dB ضعیف است و ممکن است اشکالاتی در ارتباط شما ایجاد کند

    60dB و بالاتر بسیار بد است و می تواند مشکلات جدی برای ارتباط شما ایجاد کند

 Rate :

ریت در واقع همان سرعت اینترنت شماست بسته به اینکه روی چه مقداری تنظیم شده باشد.

تست ها را شروع می کنیم:

1- ابتدا مرورگر خود را باز کرده و در نوار ادرس 192.168.1.1 را تایپ کرده و اینتر را بزنید.برای ورود از شما یوزرنیم و پسورد می خواهد که اگر انرا عوض نکرده باشید به طور پیش فرض می توانید هر دو را admin وارد کرده و وارد شوید.

پس از ورود به صفحه تنظیمات مودم به قسمت زیر بروید:

Device info > Statistics > ADSL

البته در مودم های مختلف روش کار ممکن است فرق داشته باشد.

کانال تلگرام شرکت شبکیه کاشان

https://telegram.me/shabakieh_kashan

TOP